Wczytywanie...

Praca Wałbrzych — aktualne oferty pracy z Wałbrzycha

Jobsfera Wrocław

Praca w Wałbrzychu czeka m.in. w dużych zakładach produkcyjnych z branży motoryzacyjnej. Co ciekawe, w mieście rozwija się także sektor turystyczny, który również udostępnia coraz większą liczbę wakatów. Jak wygląda rynek pracy w Wałbrzychu i okolicach?

Rynek pracy w Wałbrzychu – rys historyczny i obecna sytuacja na rynku pracy

Wałbrzych to miasto na prawach powiatu położone w województwie dolnośląskim. Jest siedzibą powiatu wałbrzyskiego, jak i centralnym ośrodkiem aglomeracji wałbrzyskiej. Miasto spełnia m.in. funkcje handlowo-usługowe, administracyjne, kulturowe oraz akademickie i naukowo-badawcze. Wałbrzych wciąż jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu.

Od połowy XVIII wieku dynamicznie rozwijało się tu górnictwo węglowe, zapewniając mieszkańcom i przybyszom pracę. Praca w przemyśle wydobywczym była w Wałbrzychu możliwa do połowy lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas zamknięto ostatnie kopalnie funkcjonujące w mieście, co przyczyniło się do dużego wzrostu bezrobocia i zubożenia Wałbrzycha.

Sytuacja zaczęła się jednak stabilizować i poprawiać m.in. dzięki powstałej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, restrukturyzacjom obiektów i terenów pokopalnianych oraz innym inicjatywom na rzecz poprawy warunków gospodarczych i przyciągnięcia do miasta nowych inwestorów.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że dziś branże produkcji i budownictwa zajmują znaczącą część wałbrzyskiej struktury zatrudnienia, dokładnie 40,7 proc., a największą możliwość zdobycia pracy w Wałbrzychu zapewnia zwłaszcza przemysł budowlany, motoryzacyjny, szklarski, chemiczny, włókienniczy, odzieżowy, ceramiczny oraz spożywczy.

Wiele ofert pracy z Wałbrzycha, czyli miasta przyjaznego inwestorom

Wałbrzych jest zaraz po Wrocławiu, drugim miastem województwa dolnośląskiego, w którym działa największa liczba podmiotów gospodarczych. W ciągu ostatnich lat funkcjonowało tu około 14 tysięcy firm, co pokazuje, że przedsiębiorcy chętnie inwestują na terenach Wałbrzycha.

Niezaprzeczalnym atutem miasta jest jego lokalizacja. Wałbrzych leży w pobliżu innych, dużych ośrodków miejskich i przemysłowych Dolnego Śląska — Wrocławia (ok. 84 km), Jeleniej Góry (ok. 63 km) oraz Legnicy (ok. 78 km).

Miasto znajduje się także nieopodal granicy czeskiej i niemieckiej, co może mieć duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzać swoją działalność na właśnie te rynki zbytu w Europie.

Co więcej, Wałbrzych to jeden z ośrodków naukowo-badawczych Polskiej Akademii Nauk. W mieście działają także uczelnie wyższe i szkoły branżowe zapewniające dogodne zaplecze edukacyjne dla kadry pracowniczej.

Praca – Wałbrzych ośrodkiem handlowo-usługowym i turystycznym

Mieszkańcy Wałbrzycha znajdują zatrudnienie nie tylko w przemyśle, ale również w sektorze handlowo-usługowym, który jest drugą, najliczniejszą branżą tworzącą lokalny rynek pracy. Główny Urząd Statystyczny podaje, że około 18,7 proc. wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców miasta podejmuje właśnie taką działalność. Wałbrzych został sklasyfikowany jako 8. najbardziej “zielone” miasto z 66 innych, największych miejscowości w Polsce, na co niewątpliwy wpływ mają odradzające się tu tereny pokopalniane.

Ponadto okolice miasta i niektóre jego tereny należą do obszarów chronionych, np. Książańskiego Parku Krajobrazowego czy rezerwatu Jeziorka Daisy. Miasto leży w pasmie Gór Wałbrzyskich, co również wpływa na sukcesywny rozwój branży turystycznej w tym regionie. Wałbrzych jest ośrodkiem z tragiczną, ale również bardzo ciekawą historią. Miastem żywo interesowała się III Rzesza. Do dziś historycy nie są pewni, jakie miało być przeznaczenie rozległych tuneli podziemnych i innych budowli, jakie zostawili po sobie hitlerowcy.

Między innymi dlatego z Wałbrzychem związana jest legenda o złotym pociągu, czyli wciąż nieodkrytym skarbie, który pozostawili tu okupanci. Innym, znanym i również rozpalającym wyobraźnie, obiektem jest, licznie odwiedzany, Zamek Książ. Ponadto niedaleko Wałbrzycha mieści się Szczawno-Zdrój, czyli miejscowość uzdrowiskowa. Wszystko to sprawia, że na rynku pracy w Wałbrzychu z powodzeniem rozwija się sektor turystyczny. Miejsce pracy części mieszkańców miasta to gastronomia, zakwaterowania czy usługi rozrywkowe.

Bezrobocie w Wałbrzychu

Strukturę zatrudnienia Wałbrzycha tworzy również sektor finansowy. Grupuje on około 2,3 proc. wszystkich pracowników. Natomiast około 1 proc. to osoby podejmujące działalność rolniczą (źródło: GUS). Wałbrzych jest atrakcyjnym rynkiem pracy także dla mieszkańców całej aglomeracji wałbrzyskiej. Statystyki pokazują, że zdecydowanie więcej osób dojeżdża do pracy właśnie do tego miasta, niż z niego wyjeżdża.

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu podaje, że w grudniu 2022 roku stopa bezrobocia w mieście wyniosła 4,2 proc. Był to nieco lepszy wynik od tego, który zanotowało województwo dolnośląskie (4,5 proc.) oraz kraj (5,2 proc.). Natomiast stopa bezrobocia w całym powiecie wałbrzyskim alarmowała o znacznie powszechniejszym poziomie bezrobocia, wyniosła bowiem 12,5 proc.

Wałbrzych – praca dla największych pracodawców

W Wałbrzychu działają duże zakłady produkcyjne oraz sklepy wielkopowierzchniowe, które zapewniają wiele miejsc pracy. Wybrani, najwięksi pracodawcy to m.in.:

 • Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. – producent silników benzynowych oraz skrzyń biegów i przekładni hybrydowych. Chyba najbardziej rozpoznawalny pracodawca z regionu. Praca w Toyota Wałbrzych wiąże się z zatrudnieniem w branży automotive.
 • AGC Glass Poland Sp. z o.o. – firma, która specjalizuje się w przygotowywaniu rozwiązań dla projektów budowanych, produkcji szkła izolacyjnego i obróbce szkła płaskiego.
 • Maxpro CNC Sp. z o.o. – firma zajmująca się precyzyjną obróbką skrawaniem z użyciem nowoczesnych centrów obróbczych CNC.
 • NSK Steering Systems Europe Polska Sp. z o.o. – producent łożysk (m.in. kulkowych, wałeczkowych i dla motoryzacji).
 • Ronal Polska Sp. z o.o. – producent i dostawca obręczy z metali lekkich do samochodów osobowych i użytkowych.
 • Tristone Flowtech Poland Sp. z o.o. – producent węży gumowych na bazie polimeru używanych do systemów chłodzenia w samochodach i innych urządzeniach przemysłowych. Pracę w Tristone Wałbrzych podejmie zarówno pracownik fizyczny bez doświadczenia, jak i bardziej wykwalifikowany specjalista.

Ponadto wśród mieszkańców miasta i okolic popularna jest również praca w Mando Wałbrzych, czyli koreańskiej firmie z branży automotive. Praca w Faurecia Wałbrzych również opiera się na zatrudnieniu dla producenta części samochodowych.

Oferty pracy z Wałbrzycha – na jakie zarobki można liczyć?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2021 roku średnie miesięczne wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca Wałbrzycha było równe ówczesnej średniej ogólnokrajowej, a nawet przekroczyło tę kwotę o dokładnie 15 zł i wyniosło 6016 zł brutto. Średnia dla województwa dolnośląskiego była wówczas wyższa o około 200 zł.

Wałbrzych pozostaje jedną z części Dolnego Śląska, w których statystyczne zarobki mieszkańców są najwyższe. Lepsze wypłaty dotyczą jedynie Wrocławia i powiatu wrocławskiego, polkowickiego, lubińskiego i wołowskiego. Oczywiście stawki wynagrodzeń to zawsze kwestia indywidualna poszczególnych pracowników, na którą wpływa m.in. wykształcenie, poziom doświadczenia czy inne prezentowane kwalifikacje.

Praca w Wałbrzychu – gdzie opłaca się pracować, a gdzie nie?

Można się jednak spodziewać, że junior zarobi zdecydowanie mniej niż starszy specjalista, a jedne z branż zagwarantują atrakcyjniejsze wypłaty od innych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w całym województwie dolnośląskim najbardziej opłaca się pracować w sektorze informacji i komunikacji. Średnia w tej branży wynosi 12,2 tys. zł brutto miesięcznie i daleko wyprzedza mediany wynagrodzeń z pozostałych sektorów.

Stosunkowo dobre stawki są także w przemyśle (średnio 8,8 tys. zł brutto miesięcznie), budownictwie (średnio 7,8 tys. zł brutto miesięcznie) oraz w obsłudze rynku nieruchomości (średnio 7,3 tys. zł brutto miesięcznie). Najniższe stawki dotyczą zakwaterowań i gastronomii oraz administrowania i działalności wspierającej. Te sektory charakteryzuje mediana miesięcznych wynagrodzeń na poziomie 5 i 5,1 tys. zł brutto.

Kto może liczyć na pracę od zaraz w Wałbrzychu?

Zgodnie ze wskazaniami badania “Barometru Zawodów” na rynku pracy w Wałbrzychu w 2023 roku w lepszej sytuacji są pracownicy. W wielu branżach to kandydatów jest mniej niż dostępnych miejsc zatrudnienia. Oznacza to, że poszukiwani specjaliści mogą liczyć na tak zwaną pracę od zaraz w Wałbrzychu. Dotyczy ona szczególnie kilku konkretnych obszarów gospodarki miasta, w tym branży, którą można ogólnie nazwać techniczną.

Mowa m.in. o budownictwie, przemyśle, produkcji, przetwórstwie, sektorze automotiv i naprawczym. Tu wciąż poszukiwani są m.in. wykwalifikowani elektrycy, monterzy, inżynierowie (np. kierownik ds. BHP i ochrony środowiska), mechanicy czy operatorzy maszyn i urządzeń. Wymagania stawiane na tych stanowiskach to jednak najczęściej doświadczenie, szeroka dyspozycyjność oraz gotowość do podjęcia pracy zmianowej.

Niejedna oferta pracy od zaraz w Wałbrzychu dotyczy także kierowcy zawodowego. Poszukiwani są zwłaszcza kandydaci z prawem jazdy kategorii C, C+E oraz D lub osoby gotowe do uzyskania właśnie takiego dokumentu. Pracę od ręki w Wałbrzychu może znaleźć również pracownik sklepu i pracownik gastronomii. Deficyt pracowników widoczny jest także w ochronie zdrowia i oświacie.

Brakuje nie tylko lekarzy czy pielęgniarek oraz nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Pracę znajdzie niemal każdy specjalista przyporządkowany do tego obszaru. W dobrej sytuacji jest również:

 • pracownik socjalny,
 • samodzielny księgowy,
 • pracownik służb mundurowych,
 • pracownik usług pogrzebowych,
 • pracownik administracyjny,
 • specjalista ds. finansowych,
 • specjalista ds. HR.

Aktualne oferty pracy z Wałbrzycha – przykłady

W Wałbrzychu zatrudnienie powinna znaleźć zarówno osoba z dyplomem studiów wyższych, jak i ta, która posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe czy średnie zawodowe. Obecnie pracodawcy poszukują kandydatów na stanowiska takie jak: pracownik fizyczny, specjalista ds. windykacji, pracownik do pracy administracyjno-biurowej, specjalista ds. kadr, programista, grafik czy nauczyciel.

Szanse na zatrudnienie ma również przedstawiciel techniczno-handlowy, którego głównym zadaniem jest realizacja planów sprzedażowych oraz pozyskiwanie klientów i nawiązywanie z nimi współpracy. W Wałbrzychu praca znajdzie się także dla studentów. Pracodawcy chętnie zatrudniają młode osoby (dostępna jest nawet praca dla nieletnich w Wałbrzychu), zwłaszcza do takich prac dodatkowych w Wałbrzychu jak: wykładanie towaru, obsługa klienta czy ochrona obiektu. W grę wchodzi również praca zdalna związana z odpisywaniem na maile i wiadomości.

Oferty pracy z Wałbrzycha i okolic – dla kogo i jakie tryby zatrudnienia?

Zawody dobre dla studentów to także korepetytor przedmiotów szkolnych, dostawca jedzenia, kelner, barista, magazynier, opiekunka dziecięca czy sekretarka. Warto pamiętać, że osoby ze statusem ucznia lub studenta zwolnione są z opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a zatem kwota brutto, jaką zapewniają im różne prace dorywcze w Wałbrzychu, jest dla nich jednocześnie kwotą netto.

Praca biurowa w Wałbrzychu nie jest wyłącznie pracą dla księgowego. Oferty kieruje się również do asystentów, sekretarek czy recepcjonistów i rejestratorów. Niejeden senior podejmuje pracę w ochronie w Wałbrzychu. Aktualne oferty pracy z orzeczeniem czekają jednak nie tylko w tej branży.

Praca dla emerytki w Wałbrzychu może objąć m.in. opiekę nad dziećmi czy drobne prace biurowe (często dostępna jest praca zdalna). Powszechnie poszukiwana jest praca dorywcza – sprzątanie w Wałbrzychu to jedna z popularniejszych opcji, aby dorobić. Trzeba jednak uważać, bo wciąż funkcjonują oferty pracy bez umowy w Wałbrzychu.

Wałbrzych — oferty pracy z miasta dla każdego poszukującego

Własną bazę ofert posiada Urząd Miasta Wałbrzych. Praca z tego źródła dostępna jest głównie dla urzędników i innych specjalistów ds. administracji, ale zdarzają się także ogłoszenia kierowane do innych kandydatów, chcących podjąć zatrudnienie w sektorze budżetowym. Jeśli jednak szukasz miejsca, w którym znajdziesz najnowsze oferty pracy z Wałbrzycha i okolic, pochodzące zarówno z sektora budżetowego, jak i prywatnego, aplikuj razem z JobsferaWroclaw.pl. To jeden z największych internetowych portali pracy dostępnych w naszym kraju.

Czekają tu na Ciebie tysiące aktualnych ogłoszeń z różnych branż i trybów zatrudnienia. Na JobsferaWroclaw.pl masz możliwość wyboru lokalizacji poszukiwanego miejsca pracy. Możesz wybrać także interesującą Cię umowę (m.in. umowa o dzieło, kontakt B2B, umowa zlecenie, umowa o pracę). Praca na pełny etat lub w niepełnym wymiarze czasu to kolejna rzecz warta doprecyzowania. Wybranie którejś z opcji, z wyżej wymienionych kategorii, znacząco skróci czas poświęcony na znalezienie najatrakcyjniejszych ogłoszeń.

Na JobsferaWroclaw.pl możesz także włączyć powiadomienia o nowych ofertach pracy z Wałbrzycha i okolic. Otrzymasz krótkie wiadomości za każdym razem, gdy lokalny pracodawca opublikuje ogłoszenie, którego opis spełnia Twoje kryteria. Gdy już zdecydujesz się przesłać swoją aplikację, pamiętaj, aby w Twoim CV znalazła się klauzula informacyjna dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu — oferty pracy dla zarejestrowanych bezrobotnych

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu to publiczna instytucja oferująca usługi pośrednictwa zatrudnienia. Pomoc nieaktywnym zawodowo mieszkańcom Wałbrzycha i całego powiatu to jej główne zadanie. Każda osoba, która chciałaby wyjść ze stanu długotrwałego bezrobocia, może, w ramach działań podejmowanych przez urząd, liczyć m.in. na konsultację z profesjonalnym doradcą.

Dla zarejestrowanych osób dostępne są także różne staże zawodowe, które pomagają w skutecznym powrocie na rynek pracy. Natomiast szkolenia organizowane przez urząd dają możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i skorzystania z różnych projektów czy środków unijnych, przeznaczanych na walkę z bezrobociem.

O pełnej ofercie Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu można przeczytać na stronie walbrzych.praca.gov.pl. Znajdują się tam również instrukcje i wyjaśnienia, jak w pełni elektronicznie nawiązać współpracę z urzędem.

PUP Wałbrzych – dane kontaktowe:

ul. Marcina Kasprzaka 7,

telefon: 74 844 92 74.