Wczytywanie...

Praca Wrocław — aktualne oferty pracy we Wrocławiu

Jobsfera Wrocław

Praca we Wrocławiu to marzenie niejednego mieszkańca województwa dolnośląskiego, a nawet osób z innych części kraju. Wszystko dlatego, że Wrocław to jeden z najatrakcyjniejszych rynków pracy w Polsce i oferuje wiele aktualnych ofert pracy, w tym pracy dodatkowej, dla studenta, a nawet dla osób po 50. roku życia.

Praca we Wrocławiu: rynek pracy

Wrocław to największe miasto w województwie dolnośląskim, jak i w całej południowo-zachodniej Polsce. Pod względem liczby mieszkańców jest, tuż za Warszawą i Krakowem, trzecim co do wielkości ośrodkiem miejskim kraju, a piątym, jeśli brać pod uwagę powierzchnię.

To główne miasto aglomeracji wrocławskiej i lokalne centrum turystyczne, gospodarcze, handlowe, usługowe oraz kulturalne. Wrocław zajął pierwsze miejsce w raporcie “Globalne Miasta Przyszłości 2021/2022” w kategorii średnich i małych miast świata. Raport stworzył, należący do Financial Times, fDi Magazine.

Obserwując sytuację na rynku pracy we Wrocławiu w 2022 roku, a także pojawiające się oferty, można śmiało powiedzieć, że miasto niezmiennie i dynamicznie się rozwija, a liczba aktualnych ogłoszeń o pracę we Wrocławiu regularnie rośnie, a trend ten powinien utrzymać się w roku 2023. Dzięki ciągłemu rozwojowi gospodarczemu Wrocław to idealne miejsce dla osób szukających pracy, a także firm, które poszukują pracowników, również w okresie pandemicznym.

Można tu znaleźć zarówno pracę na pełny, jak i niepełny etat, umowa o pracę jest zaś standardem w większości przedsiębiorstw. Część firm, zwłaszcza, jeżeli pracownik tego oczekuje, oferuje również zatrudnienie m.in. na umowę zlecenie. Firmy rekrutujące pracowników na stanowiska niższego i średniego szczebla otrzymują dziesiątki aplikacji. Wrocław to idealne miasto na poszukiwanie zatrudnienia dla kandydatów zarówno bez doświadczenia, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Większość pracodawców zapewnia nowym osobom przygotowanie do pracy, organizując szkolenia wstępne, pozwalające na poznanie specyfiki branży (takie oferty zawierają przeważnie dopisek o możliwości rozwoju zawodowego). Wielu pracodawców we Wrocławiu nie wyklucza również współpracy w ramach kontraktu B2B.

Dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu pokazują, że znaczną część w strukturze zatrudnienia miasta, obok przemysłu, handlu i usług, zajmuje również administrowanie i działalność wspierająca (13,4%) oraz edukacja (11,9%).

Najmniej osób podejmuje działalność rolniczą, leśniczą, łowiecką i rybacką (0,06%) oraz niesklasyfikowaną działalność usługową (0,2%). Stosunkowo mało pracowników zrzesza także obsługa rynku nieruchomości (1,1%) oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (1,3%).

Bezrobocie: Wrocław – ile wynosi?

W październiku 2022 roku stopa bezrobocia we Wrocławiu osiągnęła poziom 1,6%. To jeden z najlepszych wyników notowanych w całej Polsce. W tym czasie we Wrocławiu było jedynie 6,5 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Bezrobocie we Wrocławiu od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, również w okresie pandemii.

Wyniki okazują się znacznie lepsze, niż te dla całego województwa Dolnośląskiego, w którym stopa bezrobocia w październiki 2022 roku wynosiła 4,4%, co przekładało się na 53,3 tys. zarejestrowanych bezrobotnych w całym województwie dolnośląskim. Wyniki te są lepsze, niż w okresie przed pandemią. W październiku 2018 ówczesna dyrektor Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, dr Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka informowała, że stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku wynosiła 5%, natomiast w samym Wrocławiu 1,8%.

Aktualne oferty pracy we Wrocławiu — kogo szukają pracodawcy?

Branżą, która nieustannie rozwija się nie tylko we Wrocławiu i zgłasza deficyt pracowników jest logistyka i transport. Firmy z Wrocławia i okolic chętnie zatrudniają kierowców, zwłaszcza kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych posiadających prawo jazy kategorii C oraz C+E.

Brakuje również magazynierów, kierowców autobusów i samochodów osobowych, listonoszy i kurierów, maszynistów, pracowników obsługi ruchu szynowego, spedytorów, logistyków oraz zaopatrzeniowców i dostawców.

Praca dla nauczyciela we Wrocławiu czeka zwłaszcza w szkołach zawodowych i branżowych. Potrzeba doświadczonych praktyków z uprawnieniami pedagogicznymi, którzy będą w stanie skutecznie nauczać przedmiotów zawodowych oraz prowadzić zajęcia praktycznej nauki konkretnych umiejętności zawodowych. Niemniej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wciąż wiele ofert pracy kieruje także do nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedszkoli oraz szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

Potrzebne są także opiekunki do dzieci oraz wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych. Kryzys w postaci znaczących braków w kadrach notuje również ochrona zdrowia oraz branża medyczno-opiekuńcza.

Na brak ofert zatrudnienia nie mogą narzekać również m.in. opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni oraz lekarze wszelkich specjalizacji. Praca dla psychologa we Wrocławiu, pielęgniarki, fizjoterapeuty czy w laboratorium czeka w niemal każdej placówce medycznej.

Wrocław: praca w gastronomii, IT i na stanowiskach kierowniczych

We Wrocławiu brakuje osób gotowych do podjęcia zatrudnienia w branży HoReCa (zakwaterowań i gastronomii) oraz pozostałych usługach. Praca od zaraz we Wrocławiu czeka na fryzjerów, gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, kosmetyczki, pomoce kuchenne, pracowników myjni, pralni i prasowalni, sprzątaczki i pokojowe, kelnerów i barmanów, kucharzy, pracowników ochrony fizycznej, sprzedawców i kasjerów oraz szefów kuchni.

Zatrudnienie we Wrocławiu znajdą również specjaliści z obszaru IT. Cenieni są m.in. administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, a także technicy informatycy.

Wrocław to dobre miasto do poszukiwania pracy przez inżynierów, pracowników ds. jakości, inspektorów oraz kierowników. Dotyczy to zwłaszcza branży ogólnobudowlanej i produkcyjnej. Nie maleje także zapotrzebowanie na takich specjalistów jak samodzielni księgowi czy pracownicy działów HR. Również służby mundurowe przyjmą w swoje szeregi większą ilość kandydatów.

Wrocław: przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we Wrocławiu wyniosło w październiku 2022 roku 7 308,24 zł brutto. To drugi najlepszy wynik w kraju, gorszy jedynie od Warszawy, w której średnie zarobki kształtują się na poziomie 8 312,85 zł brutto miesięcznie.

Wrocławski rynek pracy od lat zapewnia przeciętne zarobki wyższe od tzw. średniej krajowej i jest porównywalny z możliwościami, jakie daje zatrudnienie w Warszawie, nie tylko pod względem wynagrodzeń, ale również m.in. szans rozwoju zawodowego, kształcenia czy życia kulturalnego.

W statystykach przoduje Warszawa, ale dla wielu osób to właśnie Wrocław jest najatrakcyjniejszym miastem Polski do życia i podejmowania pracy. W stolicy województwa dolnośląskiego nieco niższe są m.in. koszty utrzymania, a także mniejszy zgiełk i gwar powodowany bardzo dużą liczbą mieszkańców stolicy kraju.

Prace we Wrocławiu – kto zarabia najwięcej?

Wynagrodzenia pracowników są kwestią indywidualną i zależą od wielu zmiennych czynników. Liczy się m.in. odpowiedzialność ponoszona na danym stanowisku, staż pracy, doświadczenie, umiejętności, wykształcenie, posiadane certyfikaty itp.

Dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu pokazują jednak, że najlepiej w mieście zarabia specjalista zatrudniony w sektorze informacji i komunikacji. Mediana zarobków w tej branży jeszcze w 2020 roku wyniosła nieco ponad 9,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Drugi najlepiej opłacany sektor to działalność finansowa i ubezpieczeniowa, która dwa lata temu gwarantowała wynagrodzenia na średnim poziomie 7,9 tys. zł brutto miesięcznie. Podium branż z najlepszymi zarobkami we Wrocławiu, z kwotą 7,3 tys. zł brutto miesięcznie zamyka działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Praca we Wrocławiu – kto zarabia najmniej?

Najniższe wynagrodzenia w 2020 roku dotyczyły natomiast niesklasyfikowanej działalności usługowej (średnio 3,8 tys. zł brutto miesięcznie), administrowania i działalności wspierającej oraz zakwaterowań i gastronomii (średnio 4,3 tys. zł brutto miesięcznie).

Mediana wynagrodzeń we wrocławskim sektorze publicznym wyniosła w 2020 roku około 6,4 tys. zł brutto miesięcznie i było o 400 zł lepsza niż statystyczne zarobki oferowane przez prywatne przedsiębiorstwa.

Zatrudnienie we Wrocławiu a adekwatne zaplecze edukacyjne miasta

Oprócz rozbudowanego zaplecza biznesowego, w postaci specjalnych terenów inwestycyjnych czy ośrodków usługowych, rozwijanych m.in. dzięki wykorzystywaniu funduszy unijnych, Wrocław może poszczycić się równie dobrym zapleczem edukacyjnym.

Jest jednym z największych ośrodków akademickich kraju. Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Ekonomiczny i inne publiczne i prywatne uczelnie kształcą tu około 100 tys. studentów, w tym wielu obcokrajowców.

Jak szukać pracy we Wrocławiu?

Ze względu na fakt, że Wrocław to miasto, które wciąż się rozwija, warto mieć na uwadze, że pracowników również czeka ciągłe doskonalenie umiejętności. Potencjalny pracodawca będzie bardziej zainteresowany osobą, która dba o nieustanne samodoskonalenie, niż kandydatem, który po zakończeniu edukacji nie stara się o rozwój w swojej branży. Warto podkreślić w swoim CV fakt ciągłego rozwoju zawodowego, co pomoże znaleźć atrakcyjną pracę we Wrocławiu.

Ze względu na ciągły rozwój miasto Wrocław nieustannie potrzebuje pracowników. To pracodawca musi postarać się zachęcić kandydatów, stąd coraz częściej proponuje się możliwość wyboru formy współpracy (zwykle dla uczniów i studentów najkorzystniejsza jest umowa zlecenie, w innych przypadkach umowa o pracę) oraz wymiaru czasu pracy (pełny etat lub jego część). Niekiedy indywidualnym ustaleniom podlega także zakres obowiązków. Wielu pracodawców z Wrocławia umożliwia prace zdalną, lub prace hybrydową – opcje te spopularyzowały się w okresie pandemii.

Na co zwrócić uwagę, gdy zainteresuje Cię konkretna oferta? Przede wszystkim należy sprawdzić dane pracodawcy, informacje o nim i opinie na forum JobsferaWroclaw.pl, a także dokładnie przeczytać wszystko, co zawiera się we wspomnianej ofercie.

Wrocław i okolice: oferty pracy od JobsferaWroclaw.pl

Znacznie większą bazę ofert pracy z Wrocławia zapewnia jednak jeden z największych polskich serwisów internetowych, grupujących ogłoszenia z całego kraju – JobsferaWroclaw.pl. Każdy użytkownik znajdzie tu bowiem oferty pochodzące także od firm z sektora prywatnego.

JobsferaWroclaw.pl udostępnia filtry, dzięki którym znalezienie atrakcyjnej pracy we Wrocławiu jest wygodne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Wystarczy wybrać poszukiwane stanowisko lub interesującą nas branżę, określić lokalizację, preferowany typ umowy, formę etatu oraz tzw. widełki wynagrodzenia, a zyskamy dostęp do setek adekwatnych ogłoszeń.

Można to zrobić np. w taki sposób: “kierowca, Psie Polec Wrocław, umowa o pracę, pełny etat, wynagrodzenie od 4,7 tys. zł brutto miesięcznie wzwyż”. Przydatną opcją jest również newsletter i możliwość zapisania najlepszych ofert pracy w prywatnym koszyku.

Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu — oferty pracy i inna pomoc

W znalezieniu pracy stałej, jak i dodatkowej pomagają także agencje pracy z Wrocławia. Świadczą usługi pośrednictwa zatrudnienia, dopasowując kompetencje kandydatów do posiadanych ofert. Na podobnej zasadzie działa Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu, jednak jeśli udamy się do tej instytucji, możemy spodziewać się dużo szerszej oferty pomocy.

W urzędach pracy przeprowadza się szereg działań dotyczących m.in. łagodzenia skutków bezrobocia czy aktywizacji zawodowej osób długotrwale pozostających bez pracy. Można liczyć nie tylko na zapomogi pieniężne, ale także na dofinansowanie własnej działalności gospodarczej, wziąć udział w kursach i szkoleniach podnoszących kompetencje, spotkać się z profesjonalnym doradcą zawodowym czy przyjąć ofertę stażu zawodowego i zdobyć cenne doświadczenie.

Informacje o pełnym zakresie działalności Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu są dostępne na stronie wroclaw.praca.gov.pl.

Dane teleadresowe Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu:

ul. Gliniana 20-22
50-525 Wrocław

Telefon:
+48 71 770 16 00 (centrala)
+48 71 770 17 41 (sekretariat)

E-mail: wrwr@pup-wroclaw.pl

Wrocław — oferty pracy zdalnej, dodatkowej, dla studentów i osób po 50. roku życia

Jeśli praca za pomocą komputera wykonywana z domu jest tym, czego szukasz, takie zatrudnienie może zapewnić Ci właśnie Wrocław. Praca zdalna w stolicy Dolnego Śląska jest oferowana przez wiele firm i na wielu specjalistycznych stanowiskach.

Może to być m.in. praca w prawie i w księgowości we Wrocławiu, a także takie prace biurowe, jak choćby uzupełnienie dokumentów w wersji online. Administracja jest częstym działem, który umożliwia pracownikom pracę zdalną lub hybrydową. Praca zdalna często oferowana jest również pracownikom marketingu czy osobom z branży IT.

Deficyt pracowników w wielu branżach sprawia, że ogólnodostępna jest również praca dodatkowa we Wrocławiu. Dużo mieszkańców miasta, jak i okolicznych gmin czy powiatów szuka pracy weekendowej lub pracy na pół etatu, żeby móc dorobić do stałej pensji, ponieważ jednym ze sposobów na wysoką inflację jest właśnie praca dorywcza. Wrocław zapewnia wiele ofert pracy dodatkowej.

Jedną z nich jest sprzątanie apteki, biur, klatek schodowych czy prywatnych domów. To obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na dorobienie. Praca dla nieletnich, jak i praca dla studentów we Wrocławiu to np. praca w gastronomii lub handlu.

Wiele restauracji i sklepów poszukuje pracowników, których zadaniem będzie zapewnienie, zgodnej ze standardami firmy, obsługi klientów czy pracy w zgodzie ze standardami ekspozycji towarów.

Wrocław to rynek zatrudnienia przyjazny również seniorom i emerytom. Praca po 50. roku życia we Wrocławiu jest jak najbardziej możliwa do znalezienia. Może to być m.in. praca w ochronie we Wrocławiu czy na portierni.

Wrocław: liczne oferty praca na produkcji

Na lokalnym rynku pracy dominuje przemysł. Według danych Urzędu Statystycznego we Wrocławiu przeciętne zatrudnienie w tym sektorze stanowi 14,7% całej struktury zatrudnienia.

Jedne z największych możliwości zatrudnienia w tym obszarze stwarza koncern Whirlpool z siedzibą przy ul. Bora-Komorowskiego 6 oraz firma Bosh-Siemens-Hausgerate GmbH (BSH). Przedsiębiorstwo Hutmen Sp. z o.o. to z kolei producent artykułów metalowych. Przerobem złomu zajmuje się Centrozłom Wrocław S. A.

Kolejni pracodawcy z branży produkcyjnej to również:

 • HACO FAT Sp. z o.o., czyli Fabryka Automatów Tokarskich,
 • ZF CV Systems Poland Sp. z o.o. (dawniej WABCO) — producent hamulców samochodowych,
 • Fadroma Development — producent maszyn budowlanych i wydobywczych,
 • Volvo Polska posiadające we Wrocławiu największą w Europie fabrykę autobusów,
 • E&S Industry odpowiadająca za produkcję środków chemii gospodarczej i kosmetyków,
 • Collins Aerospace — amerykański koncern z branży lotniczej.

We Wrocławiu rozwija się również przemysł farmaceutyczny reprezentowany przez kilka firm. Należą do nich:

 • Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S. A.,
 • Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena,
 • US Pharmacia Sp. z o.o.,
 • Herbapol Wrocław S. A.

Inni duzi i popularni pracodawcy, działający we Wrocławiu to m.in.:

 • 3M Wrocław — producent produktów z obszarów przemysłu, bezpieczeństwa i grafiki, elektroniki i energetyki, ochrony zdrowia oraz produktów konsumenckich,
 • MPK Wrocław — Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne,
 • Żabka — sieć sklepów spożywczych,
 • Nokia Wrocław — pracodawca z dziedziny IT i nowych technologii,
 • Lidl — sieć dyskontów.

Wrocław — oferty pracy w logistyce, usługach i handlu

Wrocławski rynek pracy jest tylko nieznacznie zdominowany przez przemysł. Statystyki pokazują, że na drugim miejscu w strukturze zatrudnienia są usługi i handel, które grupują 14,6% wszystkich pracowników, a więc jedynie o 0,1 p.p. mniej zatrudnionych niż sektor produkcji.

Dogodne położenie miasta przy trasach europejskich, krajowych i wojewódzkich, obecność międzynarodowego Portu Lotniczego Wrocław im. Mikołaja Kopernika z wydzielonymi terminalami cargo oraz fakt, że Wrocław to jeden z największych w kraju węzłów kolejowych, także towarowych, przyczyniają się do rozwoju w stolicy Dolnego Śląska licznych firm transportowo-spedycyjno-logistycznych.

Swoje siedziby mają tu regionalne centra logistyczne największych firm kurierskich, jeden z magazynów Poczty Polskiej oraz rozbudowany park magazynowy — Prologis Park. W Bielanach Wrocławskich, które sąsiadują z miastem od południa, znajdują się natomiast dwa magazyny amerykańskiego przedsiębiorstwa handlowego Amazon. Wieś to także miejsce funkcjonowania największego w Polsce centrum handlowo-rozrywkowego — Alei Bielany.

Praca Wrocław: oferty pracy od zaraz dla pracownika fizycznego

Choć bezrobocie we Wrocławiu jest na bardzo niskim poziomie, w mieście wciąż brakuje wielu specjalistów, a nawet niewykwalifikowanych pracowników. Zbyt mało jest także dostępnych osób, gotowych do zarabiania na życie pracą fizyczną.

Wskazania badania “Barometru Zawodów”, które monitoruje lokalne rynki zatrudnienia w Polsce, pokazują również, że w 2023 roku we Wrocławiu nie powinna nastąpić nadwyżka kandydatów w żadnym z zawodów. Oznacza to, że, przynajmniej teoretycznie, każdy powinien móc znaleźć tu pracę w swojej profesji. Podobna sytuacja miała już miejsce przed pandemią, o czym w 2018 roku informowała Ewa Grzebieniak – Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Największe zapotrzebowanie na pracowników jest jednak widoczne na konkretnych stanowiskach. Tzw. praca od zaraz we Wrocławiu jest dostępna dla sporej grupy doświadczonych fachowców technicznych. Pracodawcy doceniają przede wszystkim praktyczne umiejętności, szeroką wiedzę, uprawnienia i udokumentowany staż.

Na pracę od zaraz we Wrocławiu w 2023 roku w tej grupie zawodowej mogą liczyć:

 • ślusarze, spawacze i brukarze,
 • dekarze i blacharze budowlani,
 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • monterzy instalacji budowlanych, maszyn i urządzeń,
 • murarze i tynkarze,
 • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
 • robotnicy budowlani,
 • betoniarze i zbrojarze,
 • blacharze i lakiernicy samochodowi,
 • cieśle i stolarze budowlani,
 • krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
 • mechanicy maszyn, urządzeń i pojazdów samochodowych,
 • monterzy konstrukcji metalowych,
 • ogrodnicy i sadownicy,
 • operatorzy sprzętów do robót ziemnych, maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, obrabiarek skrawających i urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego,
 • pracownicy przetwórstwa spożywczego.

Praca Wrocław: oferty pracy biurowej w administracji publicznej

Administracja publiczna umożliwia podjęcie m.in. stabilnej pracy biurowej we Wrocławiu. Oferty pracy udostępnia m.in. Urząd Miejski Wrocławia, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu czy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Urzędnicy, jak i inne osoby zainteresowane podjęciem pracy w tzw. budżetówce, powinny szukać ofert m.in. przez Biuletyn Informacji Publicznej (BIP Wrocław praca).

Dlaczego Wrocław to atrakcyjne miasto dla inwestorów?

Największe zakłady przemysłowe, które znajdują się we Wrocławiu, jak i w okolicach miasta, są wspierane przez lokalne, nowoczesne centra badawczo-usługowe oraz ośrodki badawczo-rozwojowe, co sprawia, że Wrocław jest miejscem cenionym, zarówno przez polskich, jak i zagranicznych inwestorów.

O rozwój nowych technologii, nowoczesnych usług biznesowych oraz innowacyjność powstających tu rozwiązań dbają tu nie tylko specjalne strefy ekonomiczne, ale także odpowiednie zaplecze edukacyjne kadr pracowniczych, rozwinięte usługi bankowe, jak i centra usług wspólnych. Warto tu wymienić m.in.:

 • UTC, czyli amerykański holding wspierający przemysł lotniczy, energetyczny oraz budowlany,
 • ośrodek badawczo-rozwojowy amerykańskiej firmy Collins Aerospace,
 • Globalne Centrum Biznesowe Hewlett-Packard (HP) zajmujące się usługami finansowymi,
 • Centrum Świadczenia Usług Księgowych i Informatycznych założone przez Volvo,
 • Centrum Innowacji Google.

Specjalne strefy ekonomiczne i parki technologiczne Wrocławia

Wrocławianie podejmują pracę w przemyśle także na terenach podmiejskich. Wiele zakładów i fabryk jest zlokalizowanych na terenie aglomeracji wrocławskiej, w niedalekim sąsiedztwie stolicy województwa dolnośląskiego, ale nie w jej granicach administracyjnych.

Praca pod Wrocławiem dostępna jest m.in. w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych, czyli we wsi oddalonej od Wrocławia o około 20 – 30 minut jazdy samochodem. Swoje siedziby mają tu m.in. zakłady południowokoreańskiej LG Group.

Podobne tereny inwestycyjne mieszczą się także m.in. w Nowej Wsi Wrocławskiej. Niemniej na jednego mieszkańca miasta, który wyjeżdża do pracy poza Wrocław, przypada ponad 6 osób, które dojeżdżają do pracy we Wrocławiu z okolicznych gmin i powiatów.

W samej stolicy Dolnego Śląska działa Wrocławski Park Technologiczny skupiający m.in. start-upy. Funkcjonuje tu również niejeden mniejszy i średni pracodawca z branży IT, automative, e-commerce, elektronicznej, chemicznej, usługowej, biochemicznej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej, medycznej, multimedialnej czy budowlanej.

Wrocławski Park Przemysłowy ma natomiast za zadanie rewitalizować dawne tereny produkcyjne i przekształcać je w atrakcyjne powierzchnie biurowe i magazynowe. Dziś Wrocławski Park Przemysłowy tworzy przede wszystkim stanowiska pracy związane z usługami.

Funkcjonują tu także szkoły kształcące kandydatów odpowiednio przygotowanych do poruszania się po współczesnym rynku pracy. We Wrocławiu znajdują się także tereny Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (rejon ulicy Mokronoskiej) oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (okolice ulic Stabłowickiej i Towarowej).